Rozhovor se zakladatelem magazínu jihlavsky-express.cz

Rozhovor-se-zakladatelem-magazínu-jihlavsky-express.cz

V dnešním článku pro vás máme trochu oddychové téma. Pozvali jsme si na rozhovor zakladatele online magazínu jihlavsky-express.cz, aby nám prozradil nějaké zajímavosti a informace ze zákulisí. Pojďme na to.

Jak vznikl online magazín Jihlavský-express.cz a proč je jen online a nevychází v tištěné podobě?

Rozhovor-se-zakladatelem-magazínu-jihlavsky-express.cz-1

Jihlavský express jsme založili jako tři kamarádi – psavci, kteří jsme se znali již z jiných prací pro jiné deníky. Konkrétně já jsem pracoval pro jeden deník z vedlejšího regionu a kolegové pracovali na volné noze jako novináři a copywriteři pro různé projekty.

Jednoho večera jsme seděli v centru Jihlavy nad několikátým Ježkem (pozn. :pivo z místního pivovaru) a příliš se nám nelíbilo informování občanů v našem kraji. Chyběl nám nějaký portál, kde bychom našli co nejvíce informací o aktuálním dění, sportovních a kulturních akcích na jednom místě. Informace by měli být navíc rychle předané čtenářům. Proto jsme zvolili název jihlavsky-express.cz, protože to je přesně to, co tento projekt vystihuje.

V tištěné podobě nevychází ze dvou jednoduchého důvodů:Rozhovor-se-zakladatelem-magazínu-jihlavsky-express.cz-2

  1. Lidé přestávají číst tištěné deníky. Vidíme to dennodenně. Lidé dříve v hromadných dopravních prostředcích četli noviny, dnes naprostá většina sleduje displeje mobilních telefonů. Má smysl tisknout bulvár a knihy. My šetříme naše lesy a jsme pouze online.
  2. Online obsah je snazší dostat k lidem. Článek stačí nasdílet na sociálních sítích a dostane se k lidem. Proč by si kupovali noviny, když to mohou mít online a hned? Doba, kdy se kupoval papír s textem je pryč. V minulosti jste si museli koupit noviny, abyste se dozvěděli co nejpřesnější informace. Dnes stačí kliknout na display.

Když si lidé nekupují noviny, jakým způsobem jste financovali založení webu a následnou tvorbu obsahu?

Rozhovor-se-zakladatelem-magazínu-jihlavsky-express.cz-3

Nejprve bych chtěl říci, že díky současným technologiím máme naprosto minimální náklady. Dnes si díky různým bezplatným redakčním systémům založíte web sám a bez znalosti programování a hosting, který potřebujete ke spuštění webu, dnes stojí již pár desetikorun měsíčně.

Pracujeme z domova pomocí vlastních notebooků a stabilních připojení na internet. Neplatíme žádné pronájmy honosných kanceláří, jako kolegové z jiných deníků. To nám dává svobodu psát o čem chceme. Nemáme nad sebou ten pověstný Damoklův meč v podobě vysokých nákladů a nutnosti mít i vysoké příjmy. Nám si stačí vydělat na běžné osobní potřeby.

Zde se dostávám k odpovědi na druhou část otázky a to jsou příjmy. 100% našich příjmů je z reklamy na webu. Ano, pouze díky našim inzerentům může fungovat tento rychlý online magazín s informacemi z Jihlavy a okolí. Nejčastějšími inzerenty jsou v současné době místní výrobní firmy, které se snaží inzerovat volná pracovní místa a pomoci svým HR oddělením s náborem zaměstnanců.

Jakým směrem máte v plánu projekt dále směřovat?

Dohodli jsme se s kolegy, že chceme stále projekt držet v pár lidech a na nízkých nákladech. Chceme přidávat také více inzerce. V současné době vidíme znovu vracející se trend, kdy lidé přestávají věci vyhazovat a raději je nabídnou za pár korun, nebo za odvoz někomu potřebnému. Myslíme, že je to skvělá věc, která šetří přírodu i zdroje. Navíc v sekci inzerce vidíme díky drobnému poplatku za zveřejnění inzerátu také skvělou příležitost k rozšíření příjmů, která nám pomůže diverzifikovat příjmy a nespoléhat se pouze na velké inzerenty.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *